Co to jest Loft?
Prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz spotkał się z określeniem Loft, drzwi loftowe, przestrzenie loftowe, mieszkania loftowe, biura loftowe, meble loftowe, kuchnia loftowa czy przestrzenie industrialne. Najczęściej określenia te znajdujemy w ofertach deweloperów i poradnikach wnętrzarskich. Jednak warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są wyznaczniki Loftu oraz skąd do Polski przywędrowało to określenie i co ono dokładnie oznacza.
Loft – definicja
Słowo Loft według słownika oznacza pomieszczenie lub przestrzeń bezpośrednio pod dachem domu lub innego budynku, wykorzystywaną do użytku mieszkalnego lub komercyjnego.
Inne znaczenie tego słowa to duży, otwarty teren w magazynie, fabryce lub innym dużym budynku, który został przekształcony w przestrzeń życiową.
Szkło, metal, beton
Powstanie w naszym kraju tego typu inwestycji trochę później niż w innych miejscach na świecie wiąże się z faktem, że gospodarka Polski oparta była na przemyśle o wiele dłużej niż w krajach Europy zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Duże postindustrialne przestrzenie, zdominowane przez szło, metal i beton kojarzyły się jednoznacznie z brudem, nieuporządkowaniem i brakiem harmonii. Jednakże dostrzeżenie ich potencjału przez inwestorów spowodowało, że stare fabryki, magazyny i inne obiekty przemysłowe zyskały nową duszę. Niezaprzeczalnym jest, że lofty są coraz częściej elementem naszej kultury. Wyznaczają trendy w architekturze i sztuce. Przywracają nowe życie obiektom, które dotychczas popadały w ruinę i zapomnienie.
Loft co to znaczy
W Stanach Zjednoczonych mianem Loftu określa się górną kondygnację w budynku – bezpośrednio pod dachem. Jednakże w Wielkiej Brytanii jest to nic innego jak schowek pod dachem, do którego zwykle prowadzi drabina.
Co to Loft
Jednakże loft jako przestrzeń ma wiele zastosowań. Są nimi biura, przestrzenie mieszkalne, studia filmowe i fotograficzne, kluby tańca, siłownie, CrossFit, sklepy detaliczne i wiele wiele innych. To od właściciela lub najemcy zależy do czego przystosuje i zaadoptuje swoją przestrzeń.
Mieszkanie Loftowe
Mieszkanie loftowe to duża, elastyczna, otwarta przestrzeń, z reguły bez wewnętrznych ścian (poza łazienką), przekształcona na cele mieszkalne. Mająca wcześniej zastosowanie przemysłowe. Takie mieszkania charakteryzują się wysokimi sufitami, odsłoniętymi rurami, belkami stropowymi oraz ogromnymi przestronnymi oknami.
Biura Loftowe
Biuro loftowe to rozległa przestrzeń zaprojektowana w industrialnym stylu, zawierająca najczęściej w sobie open space oraz przeszklone metalowe ściany loftowe, które rozdzielają od siebie poszczególne pomieszczenia.
Idealnym przykładem biura loftowego w Polsce jest: Studio HBO Polska, które mieliśmy przyjemność współtworzyć. Kompleksowo wykonaliśmy i zainstalowaliśmy tam m.in.:
- Przeszkolone ściany loftowe,
- Stalową konstrukcja antresoli wraz z balustradami,
- Logo, studzienki oraz rewizje na podłodze.
(więcej o tym projekcie możecie przeczytać w naszym portfolio).
Biuro Loft
Innymi przykładami obiektów, która zawierają w sobie biura loftowe są Centrum Praskie Koneser czy Hala Koszyki.
Nowy Jork – kolebka loftów
Mieszkania loftowe znaleźć można obecnie już w wielu miejscach na świecie, jednak za kolebkę tego stylu uważa się Nowy Jork. Mowa tutaj szczególnie o takich miejscach jak Manhattan (Soho, Tribeca, Meatpacking District) czy Brooklyn (Bushwick, Williamsburg).
Istnieje lekka różnica zdań co do miejsca, w którym pierwotnie pojawiły się hard lofty w Nowym Jorku. Jednak większość osób zgodna jest, że po raz pierwszy powstały one pod koniec lat 60-tych i na początku 70-tych właśnie w Soho. To historycznie i architektonicznie spójny obszar graniczący z Houston, West Broadway, Canal, i Lafayette – biegnący z północy na wschód. Był to już dość mocno zapomniany teren, nazywany pustkowiem przemysłowym i niecieszący się dobrą opinią.
Pierwsze lofty powstawały w dawnych fabrykach i magazynach
Różnego rodzaju artyści i rzemieślnicy borykający się z problemami finansowymi szukali przestrzeni do tworzenia i mieszkania (często nielegalnie i potajemnie). Dzięki temu łatwiej zrozumieć dlaczego swoje lofty zaczęli zakładać w starych fabrykach i magazynach. Wypełnili i zagospodarowali lukę, która wkrótce stała się motorem napędowym tych miejsc.
Początkowo popularne były głównie wśród artystów, teraz znajdują uznanie wśród coraz szerszej rzeczy odbiorców. Po pewnym czasie, gdy opustoszałe dotychczas dzielnice stawały się coraz bardziej zaludnione, osoby postronne mogły dostrzec jak niesamowite były projekty wielu tamtejszych loftów. Ludzie zaczęli sobie uświadamiać, co można zrobić z tymi miejscami – jeśli zaczęliby się nimi zajmować profesjonalni projektanci i architekci.
Rewitalizacja zabytkowych przestrzeni industrialnych
Mieszkania i przestrzenie loftowe są często jednym z elementów miejskich inicjatyw na rzecz wskrzeszenia dawnych obiektów przemysłowych czy industrialnych. Zrewitalizowane obiekty nabierają nowego znaczenia. Mieszczą się w nich studia fotograficzne, galerie sztuki, restauracje oraz wiele innych. Trzeba jednak pamiętać, że definicja mieszkania loftowego będzie także zależna od miejsca i regionu, w którym się znajdziemy.
Podnoszenie statusu tych miejsc poprzez ich rewitalizacje i nadawanie im nowego życia to jeden z wzorców, który obserwujemy we współczesnej architekturze i projektowaniu przestrzeni. Jednym z przykładów pierwszych pionierskich rewitalizacji industrialnych terenów i przekształcaniu ich w Lofty jest Manhattan Meatpacking District w Nowym Jorku.
Loft Law – czyli ochrona prawna lokatorów oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe zabytkowych budynków
W rzeczywistości trend zakładania loftów przez artystów stał się an tyle popularny, że w 1982 roku w Nowym Jorku uchwalono tzw. Loft Law. Dokument ma na celu ochronę osób mieszkających w budynkach komercyjnych poprzez przyznanie im określonych praw. Na właścicieli obiektów nakłada także szereg wymogów. Ustawa powołała także do życia specjalną Nowojorską Komisję Loftową (New York City Loft Board) oraz Zarząd Loftowy (Board Loft).
Celem tych organów jest regulacja prawna przekształcania byłych budynków komercyjnych, fabryk i magazynów na bezpieczne lofty mieszkalne, spełniające m.in. wymagania i przepisy przeciwpożarowe. Innym z warunków jest także to, aby lokale posiadały conajmniej jedno okno wychodzące na ulice, legalne podwórze, dziedziniec lub ogródek. Obiekt musi mieć także minimum 400 stóp kwadratowych i nie może znajdować się w suterenie, piwnicy lub w strefie działalności przemysłowej.
Loft – rodzaje aranżacji
Aranżacja loftów nieustannie stwarza ogromne możliwości i wyzwania. Niektórzy właściciele preferują pozostawienie ogromnych otwartych przestrzeni i zainstalowanie tam takich elementów jak: duże industrialne półki, szeroki masywny drewniany stół, podłużna sofa etc. Inni, w szczególności rodziny cenią sobie wydzielenie poszczególnych pokoi i miejsc ścianami loftowymi czy tymczasowymi przesuwnymi ekranami. Nie tracąc przy tym poczucia otwartości.
Dwupoziomowy loft z antresolą
Mieszkania loftowe to także lokale posiadające schody prowadzące na wyższą kondygnację – antresolę. Jest ona częściowo odsłonięta i wychodzi bezpośrednio na otwartą główną przestrzeń (living space). Najczęściej znajduje się na niej sypialnia, chociaż może to być przestrzeń biurowa, salon, a nawet łazienka czy biblioteka w stylu angielskim. W Stanach Zjednoczonych ten rodzaj loftu nazywany jest California Loft Apartments. Termin datowany jest na lata 70-te XX wieku.
Antresole (półpiętra) dla bezpieczeństwa posiadają balustrady wykonane z metalu lub drewna. Wiele osób ceni sobie otwarty charakter tego miejsca. Jednak nowe trendy wskazują, że w celu zachowania prywatności chociaż w tym miejscu, warto zainstalować tam ściankę loftową w celu zasłonięcia tego miejsca. Ten typ loftu przybiera czasem nawet formę dwupoziomowego apartamentu.
Na antresolę wchodzi się zwykle za pomocą klatki schodowej lub kręconych spiralnych schodów, w zależności od układu loftu. Jednak na półpiętro prowadzić może także osoby wejście, lub po prostu drabina – jeśli miejsce to służy tylko za sypialnie.
Biblioteka w stylu angielskim w Lofcie
Hard Loft
Hard Loft to dawne budynki przemysłowe, które przekształcone i zaadaptowane zostały na cele mieszkaniowe i biurowe. Są nimi chociażby stare 100-letnie magazyny lub fabryki. To przestrzenie z odsłoniętymi ceglanymi ścianami, drewnianymi belkami i majestatycznie wielkimi oknami. Przykładem takiego obiektu jest Broadview Lofts w Toronto. Dawny magazyn przekształcono w budynek mieszkalny. Zlokalizowany jest przy Broadview Avenue 68 na południe od Queen Street East. Budynek wzniesiony został w 1914 roku i służył jako magazyn. W 2003 roku został przekształcony, zaś inwestor nadał mu funkcję mieszkalną i dobudował do niego jeszcze dwa piętra. Dzięki rewitalizacji zachowanych i uratowanych zostało wiele historycznych elementów takich jak wieża ciśnień na dachu oraz windy klatkowe.
Soft Loft
Soft Loft to zbudowane całkowicie od nowa budynki mieszkalne lub komercyjne nawiązujące stylem do dawnych przemysłowych obiektów. To przestrzenie charakteryzujące się wysokimi sufitami, dużymi oknami oraz wykorzystaniem cegły i cementu w widoczny sposób. Charakteryzują się one bardziej przyjaznymi do codziennego funkcjonowania rozwiązaniami, o lepiej dopracowanym wyglądzie. Loft zbudowany całkowicie od zera daje architektom dużo swobody. Chociażby w starannym zaprojektowaniu instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i grzewczych. A także wszystkich innych koniecznych instalacji, które nie były potrzebne w zabytkowych obiektach.
Manufaktura w Łodzi – czyli klasyczny Hard Loft
Na polskim rynku bardzo ciekawym przykładem komercyjnego hard loftu jest łódzka Manufaktura. Dawną fabrykę włókienniczą Izraela Poznańskiego zrewitalizowano i przekształcono w centrum handlowe. To ponad stuletni obiekt, który powstał pod koniec XIX wieku, na przestrzeni lat 1872–1892 według projektu Hilarego Majewskiego. W tamtym okresie była to największa fabryka kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego.
Zabytkowe ceglane ściany i elewacje kontrastują obecnie z przeszkloną fasadą wejściową budynku centrum handlowego oraz rozciągają się dookoła rynku. To przestrzeń publiczna, na której odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe.
W trakcie prac odnowiono 45 000 mkw ceglanych elewacji, 12 500 mkw metalowych okien. Zbudowano także 95 000 mkw nowych konstrukcji. Łącznie odrestaurowano 90 000 mkw zabytkowych wnętrz i posadzono 600 nowych drzewek.
Szacuje się, że cała inwestycja kosztowała około 200 milionów euro. Warto dodać, że w 2015 przędzalnia i brama fabryki zostały uznane pomnikami historii.
Warszawski Woronicza Qbik – nowoczesny Soft Loft w industrialnym stylu
Idealnym przykładem budynku typu Soft Loft jest Woronicza Qbik. Inwestycja jest pierwszym warszawskim projektem mieszkaniowym zaprojektowanym w tej stylistyce. Czyli obiektem zbudowanym w industrialnym stylu tradycyjnych loftów, ale od zera.
Mimo iż jest to nowy obiekt, to powstał w miejscu, w którym po II wojnie światowej władze zdecydowały się lokować zakłady produkcyjne o profilu elektronicznym. Tak więc była to dzielnica przemysłowa. W latach 90-tych XX wieku obszar ten zaczął zmieniać swój charakter. Powstał tam pierwszy w Polsce kompleks biurowy. Do 2016 roku wzniesiono tam łącznie 75 budynków o charakterze biurowym. Wraz z dynamicznym rozwojem tej części Mokotowa, nie poszła za tym rozbudowa infrastruktury komunikacji zbiorowej. Doprowadziło to ostatecznie do dużych korków, trudności komunikacyjnych i niewystarczającej liczby miejsc parkingowych. Miejsce to zyskało żartobliwą nazwę Mordoru – mrocznej krainy z opowieści Tolkiena.
Woronicza Qbik to elewacja w ponad 1/3 wykonana ze szkła.
W projekcie dominują duże szklane fasady i okna, metal, beton i drewno. W najwyższym punkcie inwestycja liczy 11 pięter. Budynek charakteryzuje typowa postindustrialna architektura.
Posiada łącznie 350 loftów i apartamentów. Z czego 187 to dwupoziomowe lokale, zaś 168 to jednopoziomowe mieszkania. Zakres powierzchni wynosi od 36 do 160 mkw.
Mieszkańcy mają do dyspozycji patio z placem zabaw oraz fitness i siłownię. Budynek posiada 519 podziemnych miejsc postojowych. Na budowę konstrukcji zużyto łącznie 35 550 m3 betonu.
No Comments