Title Image

Polskie Meble w Światowej Czołówce Produkcji i Eksportu

Polskie meble industrialne w światowej czołówce - loftowe mieszkanie z industrialnymi meblami

Polskie Meble w Światowej Czołówce Produkcji i Eksportu

 

  • Polskie meble od ponad dekady są jednym z fundamentów naszej gospodarki.
  • Według najnowszych danych PKO BP – Polska plasuje się obecnie na trzecim miejscu w światowym eksporcie mebli.
  • Przed nami są już tylko Niemcy oraz Chińczycy.
  • Eksport polskich mebli generuje obecnie około 2/3 przychodów branży meblarskiej w naszym kraju.
  • W drugim kwartale 2019 roku 85% polskiego eksportu było kierowane do krajów Unii Europejskiej.

 

Chart by Visualizer

Źródło:  International Trade Centre czerwiec 2019

 

 

Polskie meble eksportowane są głównie do Unii Europejskiej

 

Nasi rodzimi przedsiębiorcy aktywnie poszukują nowych rynków zbytu, jednak w drugim kwartale 2019 roku dynamika sprzedaży do krajów poza Unią Europejską była mniejsza niż na rodzime rynki wspólnotowe.

 

W tym okresie najmocniej wzrósł eksport do Wielkiej Brytanii, Francji i Czech. Sprzedaż do Niemiec utrzymywała się na stabilnym poziomie, jednak przewiduje się, że przepisy, które weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku mogą skomplikować ten proces. Nowe regulacje wprowadzają ostrzejsze wymogi jakościowe dotyczące płyt meblowych.

 

Chart by Visualizer

 

Źródło:  International Trade Centre czerwiec 2019

 

 


Polskie Meble industrialne – sklep – zobacz więcej

 

Stolik Kawowy Industrialny Dwublatowy na jednej nodze z kieliszkami oraz winem i otwieraczem do wina     Stolik Kawowy Loft Kwadratowy K2 buk na dwóch nogach olej naturalny czarne ramy proszkowane półka pozioma     Stolik Kawowy Industrialny Trójkątny T1 z bukietem róż


 

 

Sprzedaż Polskich Mebli na początku drugiej połowy 2019 roku była o około 13,8% wyższa niż w analogicznym okresie 2018 roku

 

Na początku drugiej połowy 2019 roku, mimo wcześniejszych obaw wzrósł także popyt na polskie meble wśród konsumentów zagranicznych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku sprzedaż detaliczna mebli oraz produktów rtv i agd była aż o 13,8% wyższa. Dane PKO BP wskazują iż może to być także spowodowane potrzebą wyposażenia nowych mieszkań, które w ostatnich dwóch latach zostały oddane do użytku w rekordowej ilości.

 

Polska liderem zatrudnienia w branży meblarskiej

 

Gdyby przyjrzeć się liczbie osób zatrudnionych w branży meblarskiej w Unii Europejskiej, to jako Polska jesteśmy tutaj niewątpliwie liderem. Według dostępnych danych na 2017 rok – w przedsiębiorstwach produkujących meble w Unii Europejskiej zatrudnionych było łącznie ponad milion osób (1 019 069).

 

 

Chart by Visualizer

Źródło: PKO BP

 

Polska europejskim liderem pod względem liczby firm produkujących polskie meble – w 2017 roku wyprzedali nas tylko Włosi

 

Pod względem liczby spółek zajmujących się produkcją mebli, jako Polska także jesteśmy europejskim liderem. W 2017 roku według danych PKO BP w naszym kraju zarejestrowanych było około 17 600 podmiotów deklarujących taki typ działalności. Warto zauważyć, że w tym okresie wyprzedali nas już tylko Włosi, którzy obecnie zmagają się z dużym kryzysem gospodarczym. Gospodarka kraju południa notuje złe wyniki nie tylko z powodu recesji. Bardzo istotnym problemem jest demografia, która obecnie znajduje się w największej zapaści od ponad wieku. W 2019 roku populacja tego kraju zmniejszyła się już rok z rzędu.

 

 

Chart by Visualizer

Źródło: PKO BP

 

W świetle danych z 2017 roku w Unii Europejskiej zarejestrowano łącznie 126 507 zajmujących się produkcją mebli. Z czego w 10 największych krajach producenckich swoje siedziby ma aż 99 000 tych przedsiębiorstw. Stanowią one 78,6 % firm produkujących meble w Unii Europejskiej.

 

Dynamika sprzedaży mebli w Polsce w grudniu 2019 roku

 

Podsumowując, według danych Głównego Urzędu Statystycznego warto wyszczególnić poniższe dane makroekonomiczne, które opisują dynamikę sprzedaży detalicznej:

  • W grudniu 2019 roku w Polsce sprzedaż detaliczna była wyższa niż przed rokiem aż o 5,7%.
  • Dla przypomnienia warto dodać, że w grudniu 2018 roku ten wskaźnik wyniósł 3,9%.
  • W stosunku do listopada 2019 roku wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 14,1%.
  • Rok do roku (r/r) w okresie od stycznia do grudnia 2019 roku wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 5,4%.
  • Największy wzrost – 13,6% odnotowano w grupie „meble, rtv, agd”.

 

Chart by Visualizer

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

 

 

No Comments

Post a Comment